BEZPIECZNIEJSZA PRACA: transfer osób i dbanie o swój kręgosłup.

09 stycznia 2018 - 18:01
BEZPIECZNIEJSZA PRACA: transfer osób i dbanie o swój kręgosłup.

Budzisz się rano gotowa na nowe wyzwania? Zacznij od zrobienia czegoś dla siebie – przeciągnij się w łóżku i rozluźnij swój kręgosłup.

Odpowiednie dbanie o podopiecznych jest możliwe tylko w sytuacji, w której najpierw zadbamy o swoje bezpieczeństwo. Opieka nad starszymi osobami bardzo często wiąże się z pomocą w przemieszczaniu się – zarówno osobom mobilnym, które ze względu na gorszy stan zdrowia potrzebują asysty, jak i w przypadku podopiecznych nie mogących się samodzielnie poruszać. Do naszych obowiązków często należy pomoc przy wstawaniu, siadaniu na wózek czy przesiadaniu się do toalety. Takie czynności wiążą się z obciążeniami dla naszego kręgosłupa, więc powinniśmy zadbać o to, aby były one wykonywane prawidłowo. Jedną z podstawowych zasad, o której zawsze powinnaś pamiętać jest podejmowanie się tego typu zadań pracując na ugiętych, szeroko rozstawionych nogach i z wyprostowanymi plecami. Jeżeli nie jesteś pewna czy udaje ci się robić to prawidłowo zrób proste ćwiczenie:

  • stań przed lustrem, rozstaw nogi na szerokość barków,
  • zapleć ręce z tyłu, dzięki temu zachowasz postawę i wyprostowane plecy,
  • spróbuj wykonać przysiad uważając, by Twoje kolana nie przekraczały linii palców.

Jeśli ćwiczenie jest zbyt trudne, wystarczy, że lekko ugniesz kolana. Staraj się je wykonywać w wolnych chwilach, co pozwoli wzmocnić Twoje mięśnie i tym samym zadać o Twoje bezpieczeństwo.

Jednak zachowanie odpowiedniej postawy to dopiero początek prawidłowego transferu osób. Większość domów jest przystosowana do potrzeb mieszkających w nim seniorów i wyposażona jest we wszelkiego rodzaju ułatwienia, takie jak podnośniki, specjalistyczne łóżka, uchwyty czy poręcze, co znacząco ułatwia pracę i z czego bezwzględnie należy korzystać.

Jeżeli nasz podopieczny jest w jakimś stopniu sprawny ruchowo powinnyśmy na miarę jego możliwości angażować go i mobilizować do pomocy. Co więcej, aby zadbać o jego komfort psychiczny, dobrze jest go poinformować o działaniach, które zamierzamy powziąć – możemy dzięki temu uniknąć niepotrzebnego stresu. Jednym z ważniejszych elementów transferu osób jest zachowywanie jak najmniejszej odległości między pacjentem a opiekunką – pozwala to na mniejsze obciążenia dla kręgosłupa i jednocześnie zmniejsza ryzyko upadku. Pamiętając o powyższych aspektach należy opanować odpowiednie techniki przenoszenia. Opracowanych metod jest wiele, niektóre wymagają większego doświadczenia w pracy z osobami o ograniczonej mobilności. Poniżej znajdziesz opis jednego z bardziej optymalnych sposobów.

USTAWIANIE PODOPIECZNEGO W POZYCJI SIEDZĄCEJ

W tym celu stań przy łóżku na wysokości pasa pacjenta i powoli zginaj jego nogi tak, aby pięty przesuwały się po podłożu. Przytrzymując podopiecznego za kolana ułóż jego dalszą rękę na brzuchu, drugą, bliższą, odsuwając nieznacznie od tułowia. Łapiąc za bark i kolana obróć pacjenta na bok w kierunku brzegu łóżka. Brawo! Nasz podopieczny jest już w nowej pozycji. Kolejnym krokiem jest ściągnięcie nóg poza brzeg łóżka, pilnując, aby podopieczny się nie zsunął. Obejmij pacjenta łapiąc jedną ręką za bark, drugą połóż na biodrze i posadź pacjenta.

TRANSFER NA I Z WÓZKA

W przypadku transferu z łóżka na wózek Twoim pierwszym zadaniem będzie ustawienie wózka jak najbliżej krawędzi łóżka. Co najważniejsze, nie możemy zapomnieć o ZABLOKOWANIU KÓŁ. Dzięki temu w trakcie przenoszenia będziesz miała pewność, że wózek nie odjedzie i nie dojdzie do sytuacji niebezpiecznej. Jeżeli jest taka możliwość, odchyl poręcz wózka, aby nie przeszkadzała przy przenoszeniu. Połóż jedną rękę na łopatce, drugą na pośladkach i przesuń podopiecznego na skraj łóżka. Obejmij swoimi kolanami nogę podopiecznego znajdującą się bliżej wózka, po czym splatając swoje dłonie na odcinku lędźwiowym pochyl pacjenta i ułóż jego głowę na swoim ramieniu. Przytrzymując nogi unieś podopiecznego i ruchem obrotowym usadź pacjenta na wózku. W sytuacji sadzania podopiecznego z wózka na łóżko zachowaj dokładnie te same ruchy odwracając kolejność.

Pamiętaj! W trakcie wykonywania transferu nie powinnaś mieć na sobie biżuterii, ponieważ mogłaby ona zadrapać podopiecznego.