Bóle głowy

Bóle głowy są bardzo powszechne. Skarży się na nie ponad 70% Polaków. Ile osób tyle rodzajów bóli głowy. Jedno jest pewne, nikt z nas nie lubi, gdy boli go głowa. Bardzo obniża to jakość naszego funkcjonowania.

Przyczyny bólów głowy można podzielić na dwie grupy:

a)Samoistne , czyli:

a.Migreny – co dziesiąta osoba boryka się z tym bólem, którego przyczyny nie są dokładnie znane. Najczęściej migrena dotyczy kobiet.  Lekarze są pewni, że przyczyniać się do tego może: stres, zaburzenia hormonalne, zmęczenie, mała ilość snu, a także zmiany ciśnienia i alergie pokarmowe. Migrena to gwałtowny, pulsujący i okresowy ból głowy.

b.Bóle klasterowe – ich przyczyna prawdopodobnie tkwi w czynnikach genetycznych. Osoby cierpiące na ten rodzaj bólu głowy opisują go jako nawracające ataki, które zaczynają się w okolicach oczodołów, a potem rozchodzą się na połowę twarzy.

c.Bóle napięciowe – niektórzy uważają je za najbardziej uporczywe. Osoba, którą „dopada” taki ból odnosi wrażenie, jaki wokół głowy zaciskała się jakaś obręcz. Do przyczyn należą: stres, przemęczenie, zmiany pogody, negatywne emocje oraz czynniki fizyczne, np.: niewygodna pozycja, długie funkcjonowanie przy złym oświetleniu.

b) Objawowe bóle głowy są wywoływane przez liczne choroby somatyczne. Zaliczyć do nich można: nadciśnienie tętnicze, choroby oczu, zatrucia toksynami, a także choroby układy nerwowego oraz infekcje górnych dróg oddechowych, np. w przebiegu grypy.

 

Jak sobie radzić z bólem głowy?

Sposobów jest wiele, wszystko zależy od tego, kiedy pojawia się ból. Ulgę może przynieść masaż karku lub skroni, położenie się na chwilę, głębokie oddechy, zimne okłady na czoło i skronie oraz odpoczynek w zaciemnionym pokoju. Kąpiel też jest dobrym sposobem na redukcję bólu głowy. Tabletki przeciwbólowe też przyniosą ulgę.

Pamiętajmy także, że jeśli jesteśmy spragnieni lub głodni też może się pojawić ból głowy. Wówczas wystarczy zaspokoić pragnienie, zjeść i ból przechodzi.

Jeśli chcemy pozbyć się bólu głowy to nie przebywajmy w dusznym pomieszczeniu. Czerwone wino, papierosy, słodziki (aspartam), orzechy czy czekolada nie przyniosą nam ulgi.

Drogie Panie, wyjeżdżając do Niemiec pamiętajmy, że ból głowy może być spowodowany także zmianą klimatu i po paru dniach organizm się przyzwyczai, a ból minie.