Choroba Parkinsona – porady

PArkinson-300x300 Choroba Parkinsona - porady

 

Przygotowanie domu

Choroba Parkinsona powoduje powolny zanik czynności ruchowych chorego. Wraz ze stopniem zaawansowania choroby, sylwetka pochyla się do przodu, a kroki stają się coraz mniejsze. Pojawiają się problemy z równowagą, mogą pojawiać się upadku, a asekuracja chorego staje się niezbędna. Miejsce zamieszkania chorego, należy przystosować w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić poruszanie tzn. Usunąć progi i dywaniki, zamontować poręcze ułatwiające chodzenie oraz takie, które ułatwiają wchodzenie i wychodzenie z wanny. Często przydatny staję się balkonik lub wózek inwalidzki.

Posiłki

W związku z postępującym niedomaganiem fizycznym, podopieczny często nie może samodzielnie utrzymać sztućców. Należy przygotowywać takie posiłki, które można jeść jednym sztućcem, najlepiej łyżką. Pożywienie typu kotlet itp, należy pokroić na małe kawałki. Ze względu na dolegliwości od strony układu pokarmowego np. Zgaga, refluks, biegunka, warto przygotowywać pokarm w formiue płynnej np. Zupy, kaszki, budynie lub kisiel. Aby ograniczyć przesuwanie talerza podczas spożywania posiłków, warto postawić talerzy na macie antypoślizgowej.

Kontakt z chorym

Wraz z rozowjem choroby, pojawiają się problemy z wymową, tzn. Mowa jest cicha i niewyrażna. Należy zadawać proste pytania, na które wymagana jest tylko odpowiedź TAK lub NIE. Zalecane są również ćwiczenia wymowy z logopedą lub Opiekunką. Podczas komunikacji z podopiecznym trzeba zachować spokój i opanowanie.

Plan dnia osoby chorej na Parkinsona:

  • Ćwiczenia ruchowe, spacery, gimnastyka są niezwykle ważne, ponieważ usprawniają chore ciało podopiecznego, potrafią zmniejszyć drżenie rąk, pobudzają metabolizm. Ponad to wpływają pozytywnie na stan psychiczny podopiecznego. Ważną częścią codziennego planu dnia są również ćwiczenia pamięci oraz mowy.
  • Podawanie regularnych, niezbyt dużych posiłków, motywowanie podopiecznego do spożywania jedzenia.
  • Stały, regularny kontakt z bliskimi oraz znajomymi
  • Spędzanie czasu na różnorodnych, cieszących chorego i pomagających mu zajęciach (od prostych zajęć domowych, po spacery, grę w szachy, warcaby, gimnastykę itp.)
  • Wszelkiego rodzaju zajęcia, które chory musi wykonywać samodzielnie
  • Kontrola zażywania leków
  • Dbanie o higienę intymną podopiecznego.

Opiekując się osobą z tym schorzeniem musimy wykazywać się dużą cierpliwością, zaangażowaniem w codzienne ćwiczenia oraz szacunkiem do osoby chorej.