Jak radzić sobie z tęsknotą za domem

Decyzja o wyjeździe i pracy za granicą jest z reguły bardzo trudna i wiąże się z ogromnym stresem. Emocje te, spowodowane są głównie tęsknotą – za bliskimi, rodziną, domem, za krajem ojczystym. W dzisiejszym świecie jest wiele sposobów, aby skontaktować się z rodziną:

1.    Telefon: znajduje się niemalże w każdym domu niemieckiej rodziny. Często wykupione są również specjalne tanie taryfy do Polski z myślą o Opiekunkach. Większość Pań ma również telefon komórkowy. W związku z rozwijającą się konkurencją na rynku telefonii komórkowej, możemy przebierać w ofertach różnych operatorów. Na niemieckich stronach można znaleźć porównywarki taryf komórkowych, na pewno okażą się pomocne w wyborze. Oto jedna z nich: http://www.handytarife.de/index.php?tarifrechner

2.    Internet: to najczęściej i najszerzej wykorzystywane narzędzie komunikacji. W internecie znajdziemy niezliczone ilości komunikatorów, a także portali zrzeszających opiekunki. Poniżej kilka darmowych komunikatorów, które pozwolą Paniom skontaktować się z bliskimi:

 • gg Jak radzić sobie z tęsknotą za domemGadu-gadu: jest to pierwszy i najpopularniejszy polski komunikator internetowy, który pozwala użytkownikom na komunikację tekstową i audio-wideo.
 • skype Jak radzić sobie z tęsknotą za domemSkype: jeden z najpopularniejszych komunikatorów internetowych. Umożliwia przeprowadzanie rozmów głosowych, tekstowych oraz wideokonferencji. Bardzo przydatnym dodatkiem jest możliwość dzwonienia na telefony stacjonarne, komórkowe, a także wysyłania SMS-ów i faksów za darmo lub w bardzo niskich cenach;
 • tlen Jak radzić sobie z tęsknotą za domemTlen: Popularny, bezpłatny komunikator, połączony z e-mailowym kontem na domenie o2.pl. Dzięki niemu można prowadzić rozmowy tekstowe, głosowe i wideo. Pozwala na przesyłanie plików i darmowych SMSów. Komunikator ten łączy się z usługą Tlenofon oferując prowadzenie rozmów telefonicznych;
 • fb Jak radzić sobie z tęsknotą za domemFacebook Messenger for Windows: aplikacja ta przeznaczona jest do komunikowania się ze znajomymi z Facebooka, bez konieczności otwierania strony. Komunikator jest w pełni zintegrowany z portalem społecznościowym, pozwana na przeglądanie statusów znajomych, zmianę statusu i ustawień. Aplikacja jest dostępna dla telefonów i przeglądarek internetowych. Jest to mniej znany komunikator, z racji tego, że nie każdy z nas posiada Facebook’a.

 

Poniżej lista kolejnych darmowych, mniej znanych komunikatorów:

 • TeamSpeak;
 • Xfire;
 • aqq;
 • ICQ;
 • Miranda IM;
 • Pidgin;

To oczywiście nie koniec bardzo długiej listy programów. Wpisując w internetową wyszukiwarkę hasło: darmowe komunikatory, na pewno znajdziecie ich dużo, dużo więcej.

Wszystkie wyżej wymienione aplikacje umożliwiają szybkie komunikowanie się przed ekranem komputera. Ich niewątpliwą zaletą są darmowe rozmowy z bliskimi znajdującymi się poza granicami naszego kraju.

Kolejnym sposobem na komunikację z bliskimi jest bardzo dobrze znana tradycyjna poczta. Z wywiadów z naszymi Opiekunkami wiemy, że ta droga jest wybierana najrzadziej, chociaż czasami dostajemy od Pań piękne widokówki z pozdrowieniami. Jest to zawsze miła niespodzianka, która sprawia przyjemność nie tylko nam, ale również Waszym bliskim. Widokówka z każdego odwiedzonego miejsca w Niemczech stanie się  kiedyś pamiątką, a niektóre z Pań mogą uzbierać całkiem pokaźną kolekcję.

Gdy zawodzi telefon czy internet lub po prostu nie mają Panie możliwości skorzystania z tych narzędzi, trzeba sobie radzić inaczej. Po dokładnym przestudiowaniu internetowych portali oraz forum opiekunek, znaleźć można kilka sposobów, jak Panie radzą sobie z tęsknotą. Poniżej przedstawię kilka z nich.

 • „Wolny czas dla siebie” – Gdy tylko podopieczny/podopieczna da Opiekunce chwilę czasu wolnego można ten czas wykorzystać w całości dla siebie. Dobrym sposobem jest czytanie książek, długie spacery, zakupy lub poznanie nowego hobby. Może któraś z Pań zechce nauczyć się szydełkowania lub robienia na drutach. W Polsce niekiedy Panie po prostu nie mają na to czasu, są mężowie, dzieci, znajomi, wszyscy wymagają naszej uwagi. Może czas w Niemczech okaże się dobrą okazją, by zrobić coś dla siebie – ćwiczenia fizyczne, dieta, zmiana koloru włosów. Na pewno będzie to miłe zaskoczenie dla rodziny i znajomych, a Paniom pomoże zająć myśli czymś innym niż tęsknotą.
 • „Co nas nie zabije, to nas wzmocni” – Wiele z Pań uważa, że tęsknota jest dobra dla ich związku, rodziny, przyjaciół. Podtrzymuje je myśl o cudownym powrocie do domu i możliwości spędzenia długiego czasu tylko i wyłącznie z rodziną. Najważniejsza w tym sposobie jest równowaga między czasem zleceń, a urlopem w domu.
 • „Brak czasu” – kolejnym sposobem jest jak najefektywniejsze zorganizowanie sobie czasu z podopiecznym. W naszym artykule dotyczącym czasu wolnego mogą Panie znaleźć kilka sposobów na atrakcyjne spędzenie całego dnia z podopiecznym. Brak czasu na tęsknotę może okazać się lekarstwem dla wielu Opiekunek.
 • „Spełnię marzenia” – o tym sposobie słyszymy najczęściej. Ogromną motywacją dla wyjeżdżających Pań są przecież pieniądze. Myśl, jaki stan konta zastaniemy po powrocie do domu, bardzo często zatrzymuje Panie w Niemczech na długie miesiące. Opiekunki planują, co kupią, jakie niespodzianki zrobią dzieciom czy wnukom, a może wybiorą się na długie, wymarzone wakacje.

Mamy nadzieję, że tym artykułem choć trochę pomogliśmy Paniom radzić sobie z tęsknotą. Wypróbujcie kilka sposobów, może któryś okaże się lekarstwem na całe zło. Powodzenia drogie Panie!