Pierwszy dzień w nowej pracy

Pierwsze wrażenie ma bardzo duży wpływ na dalszą współpracę, czy to z Seniorem, czy też z jego rodziną.  Jest to specyficzna  oraz stresująca sytuacja, która wymaga wcześniejszego przygotowania. O ile Opiekunka z dobrą znajomością języka poradzi sobie bezproblemowo, o tyle osoby z mniejszą znajomością języka mogą mieć problemy/obawy przed pierwszym spotkaniem.

 

Wyjeżdżając pierwszy raz do Niemiec lub zaczynając współpracę u kolejnej rodziny, przygotuj sobie odpowiedzi na pytania, które na pewno zostaną zadane:  informacje o sobie,  o rodzinie, o miejscu zamieszkania. Warto krótko przedstawić swoje dotychczasowe doświadczenie. Jeżeli jesteś komunikatywna i otwarta, nie musisz się obawiać o swoje błędy językowe, na pewno zostaną wybaczone, a Ty odebrana jako ciepła, komunikatywna osoba.

 

Warto już na początku ustalić zasady i poznać porządek panujący w danym gospodarstwie domowym. Zanotuj sobie najważniejsze pytania, aby o niczym nie zapomnieć. Im więcej wyjaśnisz pierwszego dnia, tym lepiej będzie się Tobie pracowało w kolejnych dniach.  Zapytaj wprost, na co zwrócić szczególną uwagę, ustal zasady dotyczące czasu wolnego i sposobu jego spędzania.  Zapytaj również o zakupy – kto je robi, jeżeli należy to do Twoich obowiązków, dowiedz się kto je finansuje. Robiąc zakupy dla swoich podopiecznych zawsze zachowaj paragon. Zwracaj się do Podopiecznych per „Pan”, „Pani”. Są to starsze osoby, które wymagają szacunku. Pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie telefon – w razie jakichkolwiek problemów możesz skontaktować się z Naszą firmą i przekazać swoje wątpliwości. Zawsze postaramy się Tobie pomóc.

 

W niektórych rejonach Niemiec Podopieczni mówią gwarą, która zwłaszcza dla osób  z małą znajomością języka niemieckiego jest problemem. Spokojnie! Poproś o powtórzenie oraz o to, aby podopieczny mówił wolniej. Z każdym dniem będziesz rozumiała więcej, a komunikacja będzie stawała się coraz łatwiejsza.

 

Pamiętaj! Zawsze przed wyjazdem do pracy z osobą chorą na różne schorzenia doinformuj się np. w Internecie na temat danej dolegliwości, jak spędzać czas wolny, na co szczególnie zwrócić uwagę. Również na Naszej stronie WWW znajdziesz wiele porad, które ułatwią  Tobie pracę. Podchodź do swojej pracy z uśmiechem i zaangażowaniem, a na pewno dasz radę!

Powodzenia!