Przygotowanie do wyjazdu

Wyjazd za granicę to wyzwanie, któremu może sprostać każdy.

Należy jednak dobrze się do niego przygotować, sporządzając spis kilkunastu rzeczy, które powinny znaleźć się w każdej walizce, torbie czy plecaku.

 

Co zabrać do ubrania?

Najlepiej wziąć stroje swobodne, w których dobrze się czujemy. Przyda się również jeden bardziej odświętny, np. w razie wyjścia do restauracji czy kościoła. Weźmy pod uwagę możliwą pogodę. Nawet jeśli jedziemy latem, warto zabrać ze sobą ciepły sweter czy polar. Wyjeżdżając zimą nie zapomnijmy o bluzkach czy koszulkach z krótkim rękawem, gdyż w domu podopiecznego może być bardzo ciepło. Niezależnie od pory roku warto spakować coś przeciwdeszczowego, np. mały rozkładany parasol lub kurtę przeciwdeszczową. Nie zapomnijmy także o wygodnym obuwiu, szczególnie domowych kapciach!

 

Co może pomóc w sytuacji, gdy nie czujemy się zbyt pewnie językowo?

Intensywny kurs językowy jest doskonałym sposobem na szybkie podszkolenie języka, a co za tym idzie, podniesienie swoich kwalifikacji.

Przydatne są rozmówki polsko-niemieckie, które nie zajmują wiele miejsca i bez problemu zmieszczą się do torby. Są one o tyle lepsze od słownika, iż zawierają nie tylko pojedyncze wyrazy, ale całe zdania – pytania i odpowiedzi. Są również podzielone tematycznie.

Jeśli ktoś nie posiada takich rozmówek, może zapisać wszelkie konieczne zwroty i wyrażenia w zeszycie i zabrać go ze sobą w podróż.

 

Jak sprawić, by ocieplić stosunki z rodziną niemiecką?

Przydatne mogą być przedmioty związane z Polską, chociażby albumy z ciekawymi zdjęciami, najlepiej w wersji językowej innej niż polska. Obcokrajowcy są zazwyczaj bardzo dociekliwi i tak naprawdę niewiele wiedzą o naszym kraju. Być może nie tylko będą chcieli obejrzeć fotografie, ale też posłuchać polskiej muzyki. Pierwsze lody można przełamać dzięki fotografiom swoich bliskich. Ludzie zazwyczaj są bardzo ciekawi, kto jest na zdjęciach. Można spokojnie opowiedzieć o rodzinie, zapytać o ich rodzinę. A przede wszystkim nie wolno się zamykać w sobie! Jadąc do Niemiec autobusem lub małym busem warto stworzyć listę pytań, które będziemy chcieli zadać podopiecznemu i jego rodzinie. Dzięki temu nic nam nie umknie. A najlepszą receptą jest uśmiech na twarzy – zawsze działa!

 

Przydatna apteczka.

Podczas pakowania należy pamiętać o podstawowych lekarstwach, środkach przeciwbólowych, rozkurczowych, witaminach czy tabletkach na ból gardła. Nie zapomnijmy włożyć także do apteczki pilniczka czy nożyczek do paznokci. Nie zapomnijmy także o plastrach opatrunkowych. Jeśli stale przyjmujesz jakieś leki zabierz ich zapas na cały czas pobytu. Nie może zabraknąć Ci leków. Warto także spakować igłę z nitką.

 

Co należy wziąć do torebki?

Przede wszystkim nie należy zapomnieć o dokumentach oraz portfelu. Wyjeżdżając do pracy za granicę zawsze warto mieć ze sobą pieniądze zarówno w polskiej jak i obcej walucie, w przypadku wyjazdu do Niemiec wskazane jest zabrać kilka euro na drobne wydatki. Ulubione kosmetyki, książka lub kilka czasopism z pewnością poprawią samopoczucie i pozwolą na chwilę relaksu. Pamiętajmy, aby do podręcznej torby spakować coś do picia i jedzenia, cukierki lub gumę do żucia. Przydadzą się także wilgotne chusteczki. Niektóre Opiekunki cenią sobie posiadanie w torbie podręcznej małej poduszki, która ułatwia sen podczas podróży.

 

Co jeszcze warto zabrać?

Nie zapomnijmy swoich kosmetyków i rzeczy osobistych. Jeśli zabranie niewielkiej książki kucharskiej może zmniejszyć stres związany z przygotowywaniem posiłków – koniecznie należy włożyć ją do swojej torby.

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Pamiętajmy, że damy sobie radę na terenie Niemiec. Jeśli zdarzy się jakaś trudna sytuacja, pracownicy Seniovita służą pomocą.