Przystosowanie mieszkania dla osoby starszej lub chorej

Opiekując się osobą starszą bądź chorą warto zastanowić się, co można zmienić w domu, by ułatwić tej osobie funkcjonowanie.

Najważniejsze to nie robić zbyt dużej rewolucji w domu / mieszkaniu seniora, aby nadal osoba starsza czuła się tam „swojo”.

Ważne jest, aby usunąć wszystkie zbędne meble lub przesunąć je / ustawić w taki sposób, aby nie utrudniały przemieszczania się. Dywany warto zastąpić wykładzinami, aby senior miał pewność, że nie potknie się o zagięty róg, nie upadnie. Dbajmy tez o to, aby podłogi nie były zbyt śliskie. Jeśli można zdemontować progi, zróbmy to. Można też je oznakować, aby były lepiej widoczne.

Jeśli osoba cierpi na chorobę otępnienną (np. Alzheimer) dobrze oznakować jest pomieszczenia, np. kuchnia, łazienka, a także w przypadku zaawansowanej choroby – rozwiesić strzałki pomagające trafić do łazienki lub kuchni. Dzięki takim oznaczeniom senior będzie bardziej samodzielny i mniej zagubiony. Pamiętajmy o tym, aby każdemu pomieszczeniu przypisać jeden kolor, np. kuchnia – napis + strzałki kolor żółty.

Można także opisać na nalepce zawartość szaf lub szuflad, np. ciepłe skarpetki, kubki.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa osobie starszej cierpiącej na otępienie pamiętajmy o zabezpieczeniu narzędzi oraz sprzętów, które mogą stanowić zagrożenia, np. kuchenka gazowa, żelazko, noże. Nie zapomnijmy także o zabezpieczeniu drzwi wejściowych, aby senior nie mógł sam opuścić domu, może wówczas się zgubić i narazić się na znaczne niebezpieczeństwo.

Wanna utrudnia codzienną toaletę ciała. Jeśli  jest możliwość warto zastąpić ją brodzikiem prysznicowym. Senior nie musi wówczas wysoko podnosić nóg, aby móc z niego skorzystać. Jeśli nie ma możliwości zamontowania brodzika, pamiętajmy, że są specjalnie podnośniki ułatwiające wchodzenie do wanny.  Zarówno wanna jak i brodzik powinny być wyposażone w matę antypoślizgową.

Ogromnym ułatwieniem są wszelkiego rodzaju uchwyty, poręcze, które ułatwiają wstawanie i poruszanie się. Osoba starsza chętniej będzie się poruszać, jeśli ma świadomość, że w razie czego, np. zawrotu głowy, chwyci się poręczy i nie upadnie.

Pamiętajmy, jeśli dostosujemy mieszkanie do stanu seniora wówczas damy mu szansę pozostania choć częściowo samodzielnym jak najdłużej.