Udar cieplny

Udar cieplny nie ma nic wspólnego z udarem krwotocznym bądź niedokrwiennym. Jest to stan przegrzania organizmy. Zaburzona termoregulacja może być spowodowana upałem, przebywaniem na słońcu bez nakrycia głowy lub tez podniesienie temperatury otoczenia. W cięższych przypadkach udar cieplny może stanowić zagrożenie życia.

Kto jest szczególnie narażony na udar cieplny?

Przede wszystkim osoby o mniej wydajnym mechanizmie termoregulacji. Do tej grupy należą: dzieci, seniorzy, osoby wyczerpane, mające kłopoty z układem krążenia, osoby otyłe, cukrzycy, a także osoby w trakcie wyczerpującego leczenia. Czynnikami ryzyka są także wysiłek fizyczny, stosowanie pewnych leków, narkotyków oraz nadużywanie alkoholu.

Po czym poznamy, że to udar cieplny?

Po okresie wzmożonej potliwości pojawia się zmniejszenie albo nawet jej zanik, co może spowodować gwałtowny wzrost temperatury ciała nawet do 41˚C. Skóra staję się wówczas zaczerwieniona, gorąca i sucha. Może pojawić się zaniepokojenie, a także zaburzenia świadomości.

Pozostałe objawy prezentuje poniższa lista:

  • Dreszcze
  • Osłabienie
  • Nudności, wymioty
  • Podwyższone tętno i jednocześnie obniżone ciśnienie krwi
  • Bóle głowy
  • Zawroty głowy
  • Mogą pojawić się zaburzenia widzenia, oddychania, a nawet utrata świadomości.

Jak zapobiegać udarowi u seniorów?

Pamiętajmy, aby dostarczać organizmowi dużo płynów. Może być to woda mineralna, nawet gazowana, soki owocowe, warzywne. Zawierają one wiele witamin potrzebnych organizmowi. W upalne i słoneczne dni dopilnujmy, aby senior nie przebywał zbyt długo na słońcu, na spacer warto pójść popołudniu. Jeśli konieczne jest wyjście z domu w południe, przypomnijmy seniorowi o zabraniu czapki lub kapelusza. Starajmy się, aby upalny dzień senior spędził w domu przy otwartych oknach lub w pobliżu wiatraka. Warto zrobić także zimny kompres, a założone ubrania powinny być przewiewne i lekkie. Idealnie sprawdzają się ubrania w jasnych kolorach, najlepiej lniane lub bawełniane.