Wstydliwy problem: inkontynencja. Jak sobie z tym radzić?

Inkontynencja to inaczej nietrzymanie moczu lub kału. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, przy czym osoby w podeszłym wieku są na tę chorobę szczególnie narażone.
Jest to bardzo wstydliwy problem nie tylko dla samego chorego, ale również dla Opiekunek. Trzeba pamiętać, że Podopieczni bardzo często ograniczają ilość wypijanych płynów, uważając, że w ten sposób uda im się ograniczyć lub zniwelować ową przypadłość. Nic bardziej mylnego, w ten sposób mogą jedynie odwodnić swój organizm.
Choroba rozwija się z różnym nasileniem. W niektórych przypadkach podopieczni skarżą się na silne bóle, inni nie odczuwają żadnych dolegliwości. Od rodzaju schorzenia zależny jest sposób leczenia: zachowawcze (nieoperacyjne) lub chirurgiczne. Ostatnie polega na plastyce krocza, pochwy lub cewki moczowej, a u mężczyzn głównie częściowa lub całkowita resekcja gruczołu krokowego.
Aby odpowiednio kontrolować pęcherz moczowy należy pilnować właściwej wagi, stosować profilaktykę zakażeń dróg moczowych oraz wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy. Ćwiczenia te polegają na kilkakrotnym, kilkusekundowym powstrzymywaniu moczu podczas pobytu w toalecie.
Poleca się również opróżnianie pęcherza zaraz po odczuciu parcia, zapewnienie podopiecznym łatwego dostępu do toalety, unikanie alkoholu i kofeiny.

Jak poprawić trzymanie moczu u Podopiecznych:

  • dopilnować, aby pili odpowiednią ilość napojów – Podopieczni często ograniczają picie, co skutkuje zmniejszeniem pojemności czynnościowej pęcherza moczowego;
  • dbać o prawidłową dietę podopiecznego – nadwaga i otyłość powoduje osłabienie mięśni dna miednicy i obniżenie narządów;
  • dbać o higienę – hiegiena krocza ma kluczowe znaczenie w profilaktyce i leczeniu zakażeń dróg moczowych;
  • dbać o odpowiednie posiłki i regularne wypróżnienia – zalegające masy kałowe naciągają końcowy odcinek przewodu pokarmowego i uciskają pęcherz, mogą go również podrażnić lub uciskać na cewkę moczową. To skutkuje trudnościami z opróżnianiem pęcherza i może doprowadzić do nietrzymania moczu.

Najlepszym sposobem na uniknięcie krępujących sytuacji, jest używanie chłonnych produktów – wkładek urologicznych, pieluch lub pieluchomajtek dobranych odpowiednio do stopnia inkontynencji. Przy ciężkim stopniu nietrzymania moczu, tym najczęściej spotykanym u naszych podopiecznych, najlepszym zabezpieczeniem są pieluchomajtki o dużej chłonności. Na rynku dostępne są również inne produkty wspomagające zachowanie higieny i czystości w miejscach użytkowanych przez Podopiecznego. Są to między innymi np. podkłady chłonące zabezpieczające łóżko czy fotel przed zabrudzeniem.
Bardzo ważne jest, aby nie dać Podopiecznym powodu do wstydu. Jest to normalna przypadłość, z którą muszą poradzić sobie nie tylko Podopieczni ale również ich Opiekunki. W tych ostatnich latach życia to one powinny dbać o komfort psychiczny, a także fizyczny Podopiecznego. Jak w każdej chorobie należy wspierać, pomagać i szczególnie dbać o Podopiecznego.