Wyjęcie kleszcza

Sezon na kleszcze jest od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W tym okresie znacząco wzrasta ryzyko ukąszenia przez te pasożyty. Niektóre z nich powodują boreliozę oraz kleszczowe wirusowe zapalenie mózgu.
Wszyscy znamy wiele sposobów, które są powszechnie uznawane za idealne sposoby usunięcia kleszcza, jednak okazuje się, że przeważnie są one zawodne lub usuwają kleszcza tylko częściowo. Zatem czego nie należy robić, gdy zauważymy kleszcza u siebie?

Poniżej kilka wskazówek.

  • Nie zależy smarować kleszcza wazeliną ani żadnym innym tłustym kremem. Natłuszczenie okolicy ugryzienia jedynie uniemożliwi dokładne uchwycenie kleszcza, gdyż skóra będzie śliska.
  • Nie powinno sparować kleszcza zmywaczem do paznokci, spirytusem ano żadnym innym alkoholem. Kleszcz w skórze nie rozpuści się.
  • Nie wolno go przypalać, zgniatać, czy też polewać olejem lub oliwą.
    Dlaczego nie wolno tego robić? Otóż, powyższe czynności mogą przyczynić się do zwymiotowania treści pokarmowych przez kleszcza, a tym samym do zwiększenia ryzyka przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych.

Więc jak usuwać kleszcza?
Jedynym zalecanym sposobem jest usunięcie go za pomocą pęsety lub specjalnego przyrządu, który można zakupić w aptece.
Wyciąganie kleszcza zaczynać się powinno od uchwycenia go za głowę i zdecydowanego pociągnięcia. Wyjmując go można też delikatnie przekręcić w lewo, gdyż kleszcze zazwyczaj wkręcają się w skórę. Nie wolno łapać go za tułów, bo istnieje ryzyko, że kleszcz zostanie usunięty bez głowy. Po wyciągnięciu należy zdezynfekować miejsce po kleszczu – np. za pomocą środka antybakteryjnego lub wodą z mydłem.
Każdy kleszcz może być niebezpieczny, dlatego po wyciagnięciu go należy obserwować skórę, czy nie pojawia się rumień bądź wysypka.