Tak Seniovita przywita 2019 rok

Zmiany, zmiany, zmiany? Na pewno nie. W końcu “nie zmienia się wygrywającego konia”! Co zatem zamierzamy robić w 2019 roku? Na pewno stawiamy na rozwój, kilka z naszych przyszłorocznych planów wyjawiam już dzisiaj.

Rozszerzenie oferty.

Praca opiekunek to w dużej mierze zajmowanie się domem. Zakupy, gotowanie i sprzątanie. Zauważyliśmy to już wcześniej i najwyraźniej “układ planet” sprzyja rozwojowi nowego pomysłu. Zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą od 18 lat świadczącą usługi pomocy domowej na terenie Niemiec i od 2019 roku będziemy poszukiwać osób zainteresowanych tą pracą w domach prywatnych. Oferta obejmować będzie komfortowe zakwaterowanie poza miejscem pracy. Będzie to więc istotna zmiana w stosunku do obecnej oferty dla opiekunek. Przewidujemy również atrakcyjne zarobki. Mamy nadzieję, że oferta spotka się z zainteresowaniem również naszego obecnego personelu. Więcej szczegółów podamy już wkrótce.

Zatrudnienie na niemieckich warunkach.

Zauważamy, że coraz więcej osób zainteresowanych jest zatrudnieniem w Niemczech. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom od 2019 roku wprowadzamy możliwość zatrudnienia na niemieckich warunkach. Mamy nadzieję, że umożliwi to uproszczenie administracji oraz uatrakcyjni ofertę naszej firmy.

Zwiększamy obszar działania.

Zwiększamy liczbę współpracujących z nami firm. Model który stosujemy od przeszło 10 lat zakłada, że niemiecka agentura musi działać lokalnie, posiadając bezpośredni dostęp do podopiecznego. Daje to możliwość faktycznego sprawdzenia jego stanu oraz warunków mieszkaniowych. Tylko takie podejście zapewnia zgodność opisu zlecenia ze stanem faktycznym. Nowe lokalizacje w których będziemy pracować obejmą Kilonię, Hamburg oraz zagłębie Ruhry (Dortmund, Düsseldorf). Zwiększymy też zaangażowanie w rejonach Bremen/Bremerhaven.


Zmiany płac minimalnych w Niemczech i w Polsce.

Polskie opiekunki stanowią sporą część całkowitej siły roboczej zatrudnionej w Niemieckim systemie opieki domowej. Jak co roku, zmieni się stawka minimalnego wynagrodzenia w gospodarce polskiej i naszych zachodnich sąsiadów. Jak to wpłynie na wynagrodzenia opiekunek? Czy będzie to dodatkowym obciążeniem dla niemieckiej rodziny i systemu ubezpieczeń?

Mimo, że odsetek trwale chorych seniorów jest w Niemczech znacznie niższy niż w Polsce (1,7% do 6% w Polsce) to jednak przez dwie trzecie tego czasu, wynoszącego kilkanaście lat, potrzebują oni zewnętrznej pomocy, często całodobowej.

Płaca minimalna ma wzrosnąć z 2100 zł do 2250 zł brutto, czyli z 13,7 zł na 14,7 zł brutto za godzinę. Niemcy również podnoszą minimalną stawkę godzinową o 35 centów i wyniesie ona w 2019 roku 9,19 euro/h. Niemcy nie osiągną więc poziomu powyżej 10 euro, a ich minimalne wynagrodzenie będzie najniższe z zachodnich krajów Unii Europejskiej. Czy jednak wspomniana zmian wpłynie na wynagrodzenie opiekunek?

Wszystko zależy od systemu wynagradzania jaki prowadzi zatrudniająca firma. Obecnie występuje bowiem kilka “sposobów” rozliczania pracy opiekunek. Najczęściej stosowane sposoby opierają się głównie na rozliczaniu podróży służbowej (potocznie delegacji). Jest to system w niewielkim stopniu związany z wynagrodzeniem minimalnym, więc zmiana stawki płacy minimalnej raczej nie wpłynie na to co opiekunka otrzyma “na rękę”.

Istnieje jednak pewien czynnik który może mieć na to większy wpływ. Chodzi o czynnik psychologiczny podnoszenia stawek za opiekę. Otóż firmy niemieckie, które nie delegują swoich pracowników będą podnosić wynagrodzenia tym osobom, które zarabiają obecnie 8,84 euro na godzinę. W związku z tym powstanie argument dla agentur działających w Niemczech za tym aby również negocjować stawki zleceń obsługiwanych przez Polki. Taki wzrost dało się zauważyć na przełomie 2016/2017 kiedy wzrosły wynagrodzenia oraz później gdy zaostrzyły się przepisy dotyczące delegowania personelu do Niemiec.

Tak więc, w ogólnej ocenie, wynagrodzenia opiekunek mogą wzrosnąć, ale nie będzie to skok nagły i wysoki. Nie powtórzy się sytuacja z przełomu 2014/2015 ostrych podwyżek kontraktów i wynagrodzeń. Co powinno napawać optymizmem to spokój i stabilizacja na rynku pracy w opiece w Niemczech.


Życzymy wszystkiego najlepszego w nadchodzącym 2019 roku,

Zespół Seniovita