Wszystko gotowe, dokumenty przygotowane, data wyjazdu już znana. Nadszedł czas, by skompletować zawartość swojej walizki. Co do niej spakować? To pytanie zadają sobie wszyscy Opiekunowie, którzy pierwszy raz wyjeżdżają do pracy za granicę. Nasze SenioVitowe Opiekunki zdradziły nam swoje sprawdzone triki na to, co warto zabrać ze sobą na zlecenie, a co zostawić w domu. Zapraszamy na nasz krótki niezbędnik “Co do walizki”.

Dokumenty

Jedna z najważniejszych i najczęściej wymienianych rzeczy przez nasze Opiekunki to oczywiście dokumenty. Nie ważne, czy jedziemy na cztery tygodnie czy na osiem, zawsze trzeba mieć przy sobie dowód osobisty, paszport, kartę do banku, prawo jazdy (o ile posiadamy). Wskazane jest, aby zabrać ze sobą również drobną sumę pieniędzy w tamtejszej walucie na drobne wydatki oraz bilon do toalety, który może przydać się podczas podróży. Przydatny jest także spis najważniejszych numerów telefonów, w tym do koordynatora ze swojej firmy. Warto przygotować sobie mały blankiet wielkości wizytówki bądź karty płatniczej z odnotowanymi inicjałami ICE („w razie wypadku”) poprzedzającymi wybrane przez nas osoby do kontaktu. Prawidłowe oznaczenie to: ICE1, ICE2, ICE3 + imię + nazwisko + numer telefonu. Tak zapisane kontakty należy trzymać w portfelu.

ICE  to numer telefonu osoby, do której odpowiednie służby zadzwonią w razie wypadku, jeśli sami nie będziemy w stanie tego zrobić.

Apteczka

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą swoje farmaceutyki. Jeśli przyjmujesz określone leki na stałe, zabierz je ze sobą. Z wyprzedzeniem warto skonsultować swój wyjazd z lekarzem oraz odpowiednio wcześniej zrealizować wydane recepty. Jeśli cierpisz na choroby medyczne, spakuj również niezbędną dokumentację medyczną, aby w razie konieczności konsultacji lekarskiej móc przedstawić historię choroby. Do apteczki spakuj również leki przeciwbólowe, leki na przeziębienie, płyn antybakteryjny oraz podstawowe środki opatrunkowe (plastry, bandaż, gaza). Obecnie wyjeżdżając na zlecenie warto zabrać ze sobą kilka sztuk rękawiczek jednorazowych maseczek ochronnych oraz płyn do dezynfekcji. Wyjeżdżając z SenioVitą otrzymujesz pełen zestaw bezpiecznego Opiekuna, (szczegóły w tym artykule).

Komputer, telefon, zapasowa ładowarka

Spakuj telefon i pamiętaj, aby zadbać o włączenie roamingu u operatora oraz sprawdź ceny połączeń do Polski. SenioVita poleca zakupienie karty u niemieckiego operatora. Zmniejszy to koszty opłat za połączenia wychodzące. Warunkiem koniecznym jest to, by telefon był bez sim-locka. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej opłacalne przy dłuższym pobycie na zleceniu. Jeśli u podopiecznych będzie zapewnione połączenie z Internetem, warto zabrać ze sobą laptopa lub tablet. Rozmowa z bliskimi przez Skype’a lub WhatsApp’a zminimalizuje koszty związane z połączeniami do Polski. Pamiętaj o zabraniu wszystkich ładowarek do urządzeń elektrycznych.

Wszystko, co ułatwi komunikację

Dla własnego komfortu zabierz słownik lub rozmówki polsko-niemieckie, które zawierają najpopularniej zwroty w tym języku. Bardzo dobrą metodą do nauki języka niemieckiego są również tradycyjne fiszki ze słówkami, które w wygodny sposób można przeglądać, np. w drodze na zlecenie.

Odzież, obuwie

Przed spakowaniem walizki sprawdź prognozowaną pogodę w miejscu, do którego jedziesz na zlecenie. Klimat niewiele różni się od tego w Polsce, ale zmierzając do zachodniej części Niemiec można spotkać się z nieco innymi warunkami atmosferycznymi, niż u nas. Przede wszystkim spakuj wygodne obuwie i ubrania. Warto dobrać odzież według kompletów. Na wyjazd czterotygodniowy w zupełności wystarczy 5 zestawów przeznaczonych do pracy. Dodatkowo może przydać się strój bardziej formalny – 2 takie zestawy posłużą nam np. przy wizytach lekarskich z podopiecznym lub przy ewentualnych spotkaniach z Opiekunkami z okolicy. Oczywiście w walizce nie może zabraknąć piżamy, bielizny oraz kosmetyczki. Opiekunki wspominają również o tym, że zabierają z domu swoje ręczniki. Pamiętaj, aby zabrać dodatkową torebkę oraz plecak, który przyda się przy wyjściach na zakupy. Tak przygotowane zestawy pozwolą Ci zaoszczędzić dużo miejsca w walizce. 🙂 Warto pamiętać, że na miejscu znajdują się sklepy, w których spokojnie zaopatrzysz się w podstawowe produkty oraz przedmioty codziennego użytku, które niekoniecznie musisz przywozić ze sobą.

Coś do umilenia czasu wolnego

Dobrze zabrać ze sobą coś, co pomoże nam zrelaksować się w czasie wolnym. Dobra książka, ulubiona płyta, krzyżówki, sudoku, wybierz kilka rzeczy które pomogą wypocząć Ci po pracy. Jeżeli zostało Ci jeszcze trochę wolnego miejsca w walizce, zabierz ramkę ze zdjęciami lub swój ulubiony kubek do kawy, co pozwoli zmniejszyć tęsknotę za domem.

Mamy nadzieję, że nasz mini przewodnik “co do walizki” pomoże CI w przygotowaniach do wyjazdu. Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą pozytywne nastawienie i dobry humor. 🙂

Recommended Posts