Mróz, niskie temperatury, wiatr oraz ostre słońce wpływają negatywnie na skórę. Jest to odczuwalne szczególnie zimą, gdy towarzyszą nam zmiany temperatur i wychodzimy z ogrzewanego pomieszczenia na mróz. Tak duże różnice temperatury otoczenia niekorzystnie wpływają na skórę, która robi się nienaturalnie napięta, piekąca i swędząca.
Jak więc pielęgnować skórę seniora w zimowe miesiące?
Skóra osoby starszej jest cieńsza, mniej elastyczna oraz bardziej wrażliwa na podrażnienia. Jej kondycja zależy od wielu czynników, m.in. od przebytych poważnych chorób, od stylu życia, przybierania na wadze lub jej utraty oraz czy wcześniej była prowadzona odpowiednia pielęgnacja skóry. W efekcie dochodzi do osłabienia bariery ochronnej, co niesie za sobą ryzyko powstania chorób skórnych (grzybica, odparzenia czy odleżyny).
Cera jest podatna na przesuszenia, która dodatkowo odwodniona w okresie jesienno-zimowym uwydatnia naczynka oraz zmarszczki. Skóra dojrzała wymaga łagodnego i delikatnego oczyszczania, zwiększonej ochrony z zewnątrz oraz zdrowego odżywiania, które zapewni regenerację komórek od wewnątrz.
Pielęgnacja
Do najważniejszych elementów pielęgnacji należy mycie skóry podopiecznego przynajmniej raz dziennie. Jeżeli nie jest możliwa codzienna kąpiel lub prysznic, można przemywać skórę wodą z mydłem. Dzięki tej rutynie nie narazimy seniora na choroby skórne, dyskomfort i nieprzyjemny zapach. Skórę trzeba nawilżyć, a podrażnione miejsca odpowiednio zabezpieczyć.
Cera seniora wymaga dodatkowej pielęgnacji opartej na bezpiecznych i bogatych w odpowiednie składniki kosmetykach, które nie zawierają parabenów. Zaleca się korzystanie z kosmetyków bogatych w kwas hialuronowy oraz glicerynę – substancje te nawilżają i zapobiegają odwodnieniu tkanki. W pielęgnacji skóry dojrzałej warto wybrać kremy zawierające retinol, który bogaty jest w witaminę A. Przyspiesza on regenerację komórek, pobudza naturalny system ochronny naskórka. Produkty te powinny być przeznaczone do skóry wrażliwej i podatnej na podrażnienia.
Ochrona przeciwsłoneczna
Zimą jak i przez cały rok bardzo ważna jest ochrona skóry przed działaniem promieni słonecznych. Kremy do twarzy powinny zawierać wysoki indeks filtru UV oraz być wodoodporne – podczas deszczu lub śniegu trudniej zmywają się z twarzy. Kremy z filtrem chronią przed rakiem skóry, a jak powszechnie wiadomo szkodliwe promieniowanie słoneczne jest odpowiedzialne za większość przypadków nowotworów skóry.
Dłonie i usta
W chłodne oraz mroźne dni nie można zapominać o dłoniach i ustach seniora. Niesprzyjające warunki atmosferyczne powodują, że skóra staje się czerwona, napięta i spękana. Warto zaopatrzyć siebie i seniora w pomadkę z filtrem oraz pamiętać o jej regularnym stosowaniu. Dłonie należy nawilżać tłustym kremem, gdyż są one niezwykle podatne na podrażnienia. Ponadto zawsze trzeba zwracać uwagę, aby senior zakładał rękawiczki przed wyjściem na dwór.
Pielęgnacja osoby leżącej
Opieka nad osobą leżąca bywa wymagająca. Bardzo często typowy codzienny prysznic osoby obłożnie chorej i leżącej nie jest możliwy do wykonania. Warto przemywać skórę wodą z dodatkiem delikatnego środka myjącego (nawet kilka razy dziennie) zwłaszcza pod fałdami i w okolicach pachwin. Można to zrobić za pomocą szmatki/pieluchy, wody i mydła lub używając specjalnie przeznaczonych do tego chusteczek nawilżających. Istotne jest również, aby myć seniora miejscowo, nie pocierając skóry.
Częstymi problemami skórnymi są odparzenia i odleżyny.
Odparzenia u osoby obłożnie chorej pojawiają się w wyniku tarcia czy ucisku, ale także gdy osoba nadmiernie się poci oraz ma problemy z nietrzymaniem moczu. Zmiany tworzą się w fałdach skóry, pod piersiami oraz w miejscach intymnych. By uniknąć lub złagodzić odparzenia, należy dokładnie myć skórę przy pomocy delikatnego preparatu, starannie osuszyć oraz zabezpieczać kremami ochronnymi o lekkiej konsystencji.
Odleżyny to niebezpieczna dla zdrowia dolegliwość, która dotyka seniorów obłożnie chorych lub poruszających się na wózku inwalidzkim. Powstają, gdy na ciało wywierany jest długotrwały nacisk ograniczający przepływ krwi. Najczęściej pojawiają się na łopatkach, wzdłuż kręgosłupa, na małżowinach usznych, na potylicy, na kolanach, piętach czy kościach biodrowych. Osobę chorą przed odleżynami chroni regularna zmiana pozycji – w przypadku osób leżących należy to robić co 2 godziny. U osób na wózku ten czas jest krótszy – przekręcanie powinno się odbywać co 15 minut. Pościel oraz odzież chorego powinna być zawsze czysta. Istotne jest też dbanie o higienę osoby leżącej z odleżynami. Powinna być regularnie myta, a skórę seniora warto natłuścić zwykłą oliwką dla dzieci lub specjalnym kremem ochronnym.
Pamiętaj, że pielęgnacja skóry seniorów nie zawsze musi być problematyczna! Wystarczy, że zatroszczysz się o regularną higienę skóry i dobierzesz odpowiednie kosmetyki.