Od 16 grudnia w Niemczech obowiązuje, tzw. “twardy lockdown”. Podczas wtorkowych obrad w Berlinie rząd federalny i rządy krajów związkowych zdecydowały się na przedłużenie go do 31 stycznia z powodu utrzymującej się wysokiej liczby zakażeń koronawirusem. Zostaną także wprowadzone nowe obostrzenia, m.in. dotyczące kontaktów oraz ograniczeń w przemieszczaniu się. W życie mają one wejść najpóźniej 11 stycznia i będą trwały co najmniej do 31 stycznia.
Zasięgi w przemieszczaniu się
W okręgach o dużej liczbe aktualnie zakażonych koronawirusem zostanie wprowadzony maksymalny zasięg przemieszczania się do 15 km wokół miejsca zamieszkania. Ograniczenie ma obejmować powiaty, w których w ciągu siedmiu dni występowało ponad 200 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców.
Ograniczenia kontaktu
Od 11 stycznia zostały wprowadzone większe restrykcje w ograniczeniu kontaktów. Członkowie jednego gospodarstwa domowego będą mogli spotykać się tylko z jedną osobą, nie tak jak to było dotychczas tj. maksymalnie z pięcioma osobami z innego gospodarstwa domowego. Władze niemieckie apelują o opuszczanie mieszkań tylko w przypadkach, gdy jest to niezbędne.
Testy na COVID-19
Jak czytamy na portalu gov.pl: ” Najpóźniej od 11 stycznia 2021 r. wejdą w życie przepisy dotyczące dodatkowego testu przy wjeździe do Niemiec. Negatywny wynik testu przy wjeździe nie będzie automatycznie zwalniał z kwarantanny. W niektórych landach, taki test przy wjeździe może być wymagany już teraz. Aktualnie wymogi Instytutu Roberta Kocha spełniają testy PCR i szybkie testy antygenowe (czułość ≥ 80%, swoistość ≥ 97%). Wynik testu powinien być w jęz. angielskim, niemieckim lub francuskim. Szczegóły rozwiązań będą znane, gdy kraje związkowe opublikują nowe przepisy.”
11 stycznia w poszczególne landy mogą wprowadzić nakaz wykonania drugiego Testu na Covid-19 już na terytorium Niemiec. Jego negatywny wynik pozwoli na zwolnienie z kwarantanny po 5-ciu dniach (nie musi odbywać kwarantanny 10-cio dniowej).
Zgodnie z decyzją, do 31 stycznia obowiązują dotychczasowe regulacje: zamknięte pozostają szkoły i przedszkola, restauracje, miejsca rozrywki, punkty usługowe.
Za szczegółowe przepisy prawne, które wprowadzają dodatkowe ograniczenia, odpowiadają rządy krajów związkowych. Zalecamy na bieżąco śledzić strony internetowe rządów krajów związkowych.