Podejmując pracę jako Opiekunka lub Opiekun osób starszych należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie formalności związane z zatrudnieniem, m.in. na kwestię zgłoszenia się do ubezpieczenia zdrowotnego. Jest ono niezmiernie ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy podczas pobytu za granicą będziemy zmuszeni do skorzystania z pomocy lekarskiej. Jako obywatel kraju, który należy do Unii Europejskiej, masz prawo do podstawowych świadczeń zdrowotnych na terenie UE.
Co ważne, pracując legalnie na terenie Niemiec, przysługuje Ci pełne prawo do bezpłatnej opieki medycznej – tak jak rodzimym obywatelom – już od początku wykonywania zlecenia.
Karta EKUZ
Karta EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wystawiana przez Narodowy Fundusz Zdrowia i jest dowodem na to, że jesteś osobą ubezpieczoną.
O pracowniczą kartę EKUZ wnioskuje pracodawca delegujący pracownika do pracy w innym kraju należącym do Unii Europejskiej. W tym celu składa on wniosek do ZUS o wydanie zaświadczenia A1, a następnie wysyła wniosek do NFZ o wydanie karty EKUZ. Aby to umożliwić, Opiekunka lub Opiekun pisemnie upoważnia swojego pracodawcę do złożenia wniosku i wydania karty w jego imieniu. Posiadanie Karty EKUZ nie jest obowiązkowe, ale warto ją mieć wyjeżdżając z Polski. Zapewnia ona przede wszystkim poczucie komfortu w razie konieczności skorzystania z opieki medycznej. Pamiętaj, że zawsze kiedy przydarzy Ci się jakaś choroba czy wypadek, możesz pójść do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe. Nie musisz martwić się o koszty, wystarczy, że pokażesz swoją kartę EKUZ.
Niestety, korzystanie z karty EKUZ może wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Są to między innymi:
- długi czas oczekiwania na wyrobienie karty;
Pomimo, że karta EKUZ działa wstecz, jej fizyczny brak może skutkować koniecznością poniesienia kosztów leczenia. Można ubiegać się o ich zwrot we właściwym oddziale NFZ (zgodnie z naszym stałym miejscem zamieszkania). - ograniczona liczba placówek honorujących kartę EKUZ;
W Niemczech nie wszystkie placówki działają w obrębie publicznego systemu ochrony zdrowia, gdzie honorowana jest karta EKUZ. Warto sprawdzić, która placówka w twojej okolicy jest placówką publiczna. - ograniczony zakres ubezpieczenia;
Niektóre zabiegi nie są objęte Europejskim Ubezpieczeniem, dlatego niekiedy konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. - trudności w uzyskaniu zwrotu poniesionych kosztów;
Zdarza się, że okres oczekiwania na decyzję wydłuża się lub następuje całkowita odmowa refundacji. - brak możliwości kontynuowania leczenia rozpoczętego w Polsce;
Wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, długoterminowe leczenie zębów, choroby przewlekłe, np.nowotwór oraz inne cykliczne zabiegi, nie są refundowane.
W SenioVita zgłaszamy do ubezpieczenia zdrowotnego naszych pracowników oraz odprowadzamy w ich imieniu składki do NFZ, dzięki czemu mogą korzystać z opieki zdrowotnej na terenie Niemiec i Polski. Opiekunki i Opiekunowie mają również możliwość ubezpieczenia się bezpośrednio w Niemczech.
Niemieckie ubezpieczenie
Ponad 67% Opiekunek i Opiekunów uważa, że ubezpieczenie zdrowotne w Niemieckiej Kasie Chorych daje o wiele większe korzyści w porównaniu z ubezpieczeniem w NFZ*. Jedną z największych niedogodności, jaką wskazuje wielu pracowników wyjeżdżających do Niemiec, są liczne ograniczenia, które wiążą się z korzystaniem z Karty EKUZ. Posiadanie ubezpieczenia na terenie Niemiec daje większe poczucie bezpieczeństwa, możliwości oraz komfort w zakresie korzystania z usług służby zdrowia. Zakres świadczeń jest o wiele szerszy, a czas uzyskania karty jest znacznie krótszy niż w przypadku karty EKUZ. Ubezpieczenie zaczyna obowiązywać już od pierwszego dnia pracy, bez obaw ponoszenia kosztów we własnym zakresie.
W SenioVita, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych Opiekunek i Opiekunów, umożliwiamy wybór formy ubezpieczenia między kartą EKUZ a ubezpieczeniem na terenie Niemiec. Współpracując z nami i decydując się na niemieckie ubezpieczenie, nie tracisz ubezpieczenia w Polsce. Przed wyjazdem warto rozważyć oba rozwiązania z uwzględnieniem zalet i ograniczeń każdego z nich, a także w oparciu o indywidualne potrzeby oraz własną sytuację.
*źródło: Facebook, SenioVita – Opieka Nad Osobami Starszymi