fbpx Skip to content

Niemieckie ubezpieczenie

Jak działa ubezpieczenie?

Każda legalnie zatrudniona osoba, bez względu czy na umowie o pracę czy na zleceniu, musi posiadać ubezpieczenie. W skład ubezpieczenia wchodzą składki zdrowotne, rentowe i emerytalne. Tworzą one razem tzw. system składek. System ten jest skomplikowany, składa się z kilkunastu elementów (patrz tabela obok).

Całość kosztów jakie od całkowitej kwoty brutto (kosz całkowity pracodawcy) jest odejmowane przez podatki i składki wynosi ponad 60%! Czyli otrzymując 1000 zł “na rękę” pracodawca musiał wypłacić realnie 1600 zł.

Czy to dużo?
Z pewnością nie jest to miejsce do rożważania na ten temat, ale biorąc pod uwagę poziom emerytur i dostępność i jakość opieki zdrowotnej w Polsce odpowiedź sama ciśnie się na usta. Co możemy zatem z tym zrobić?

Możemy dużo. Jesteśmy bowiem mieszkańcami Unii Europejskiej, dzięki czemu możemy nie tylko podróżować bez paszportu po całym jej terytorium, ale również zatrudniać się w dowolnym kraju wspólnoty. Możemy dzięki temu pracować w polskiej firmie, a być ubezpieczonymi w innym kraju, np. w Niemczech – legalnie!

Co to daje?
Cóż, przede wszystkim pewność odpowiedniej opieki zdrowotnej w kraju w którym pracujemy. Jeśli ubezpieczamy się w Polsce to opieka medyczna w Niemczech również jest możliwa dzięki karcie EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Problem polega na tym, że NFZ (wystawca karty) nie opłaca wszystkich usług świadczonych w Niemczech. W związku z tym praktyki lekarskie w Niemczech często żądają od pacjenta zapłaty w gotówce, a pacjent musi wnioskować w NFZ o zwrot pieniędzy. Czyli nie dość, że musimy zapłacić gotówką za opiekę medyczną, wysyłać wnioski i rachunki do NFZ to jeszcze często nie uzyskamy pełnej kwoty zwrotu!

Pracownik:

Ubezpieczenie emerytalne – 9,76 %
Ubezpieczenie rentowe – 2,5 %
Ubezpieczenie wypadkowe – 0,67 %
Ubezpieczenie zdrowotne – 9,00 %

Podatek PIT – 17 %

Pracodawca:

Ubezpieczenie emerytalne – 9,76 %
Ubezpieczenie rentowe – 2,5 %
Ubezpieczenie wypadkowe – 0,67 %
Ubezpieczenie zdrowotne odliczone od podatku – 7,75 %
Ubezpieczenie na fundusz pracy – 2,45 %
Ubezpieczenie na FGŚP – 0,1 %

Ubezpieczenie w Niemczech

Jak wspomnieliśmy wcześniej nawet pracując w polskiej firmie możemy się ubezpieczyć w kraju w którym będziemy pracować. Poniżej wymieniamy korzyści z tego płynące:

  • nieograniczony dostęp do wszystkich usług medycznych na takim samym poziomie jak obywatel Niemiec
  • 100% płatności realizowane jest bezgotówkowo z ubezpieczenia (Krankenverschicherung)
  • część składki to niemieckie zabezpieczenie emerytalne – po kilku latach pracy nabywamy praw do niemieckiej emerytury!
  • spokój ducha i pewność siebie!

Jak widać korzyści są bardzo atrakcyjne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści płynących z tej formy ubezpieczenia i współpracy zadzwoń do nas. Nasi specjaliści chętnie podzielą się wiedzą i skieruję Cię na odpowiednie tory!

Zacznij współpracę z nami

Pracuj i zarabiaj godnie jako asystent osoby starszej! Polegaj na naszym doświadczeniu.

Chcemy z Tobą pracować!

Podaj nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe. Dziękujemy!