Do wirusowego zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową, na przykład podczas kaszlu lub kichania. Można jednak stosować zapobiegawcze metody ochrony przed wirusem. Jak postępować, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak dbać o siebie podczas rozprzestrzeniania się wirusów przenoszonych drogą kropelkową.

Unikaj dużych skupisk ludzi

Jeżeli to możliwe, ogranicz przebywanie w miejscach publicznych. Jest to otoczenie sprzyjające rozprzestrzenianiu się wirusów. Jeżeli nie musisz wychodzić z podopiecznym, zostańcie w domu. Pograjcie w planszówki, pooglądajcie telewizję. Również jeżeli wybierasz się na zakupy spożywcze zrezygnuj z supermarketu w zamian za to wybierz się do lokalnego sklepu osiedlowego.  

Często myj ręce

Bardzo ważna jest higiena rąk. Należy pamiętać o częstym myciu dłoni ciepłą wodą z mydłem. Czas mycia rąk to minimum 30 sekund. Jeżeli nie masz dostępu do bieżącej wody, bo np. jesteście poza domem bądź w podróż, to warto dezynfekować ręce żelami lub płynami antybakteryjnymi, zawierającymi co najmniej 60% alkoholu etylowego. Działają one szybko i skutecznie. Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem są również chusteczki nasączone alkoholem, które pozwalają oczyścić i jednocześnie zdezynfekować dłonie.
Częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia, gdyż maleją szanse przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni bezpośrednio na ręce.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Twoje dłonie narażone są na kontakt z wieloma powierzchniami, które mogą być zanieczyszczone drobnoustrojami. Dotknięcie twarzy zanieczyszczonymi rękami może niestety skutkować przeniesieniem się wirusa z dotkniętej wcześniej powierzchni na okolice oczu, nosa lub ust, co znacznie zwiększa ryzyko zachorowania

Regularnie dezynfekuj swój telefon oraz inne, często dotykane przedmioty

Na powierzchni telefonu bardzo szybko gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie czyść swój aparat komórkowy wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkami dezynfekującymi. Warto też cyklicznie przecierać biurka, lady, klamki, włączniki światła, na których bardzo szybko gromadzą się bakterie.

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Podczas kaszlu lub kichania należy zakryć usta zgiętym łokciem lub chusteczką higieniczną. Chusteczkę należy jak najszybciej wyrzucić do zamkniętego kosza oraz umyć ręce używając mydła. Podczas styczności z osobą chorą lub przeziębioną należy zachować co najmniej metr odległości. Zrezygnuj z uścisku dłoni, zamiast tego stosuj inny rodzaj powitania, np. zrób lekki ukłon.

Pij dużo wody

Bardzo ważne jest nawodnienie organizmu. Picie ciepłej wody skutecznie pomaga pozbyć się drobnoustrojów z organizmu. Codziennie pij około 2 litry płynów.


Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze. Jeżeli masz kaszel, katar lub podwyższoną temperaturę (która nie przekracza 38 stopni), ale nie miałeś/aś kontaktu z osobą, u której podejrzewasz chorobę wirusową, staraj się leczyć objawowo w domu. Jeśli natomiast masz wysoką gorączkę i podejrzewasz zarażenie się wirusem, koniecznie zadzwoń do swojej przychodni. Tam uzyskasz konkretne wskazówki odnośnie dalszego leczenia. 

Recommended Posts